Jdi na obsah Jdi na menu
 


RottweilerObrazek

 
Alternativní názvy: Rotvajler

Zvíře: pes
Čeleď: Canidae
Světadíl původu: neuvedeno


Popis:
Rotvajler patří mezi nejstarší plemena psů. Jeho původ sahá až do doby antického Říma. Tehdy se používal jako pastevecký pes a na pohánění stád. Později na počátku 20. století využívala rotvajlera policie. Rotvajler dokáže velmi dobře vycítit nebezpečí a své lidi chránit za každou cenu, je například běžné, že pokud jste s rotvajlerem venku a někoho potkáte, postaví mezi vás a tohoto člověka. Snaží se vás tímto způsobem chránit pro případ, že by se na vás pokusil někdo zaútočit. Neznamená to však, že by byl k cizím nepřátelský, pokud je dobře vychovaný, nechá se od cizích lidí klidně i pohladit, ovšem jen ve vaší přítomnosti. Rotvajlera by si měli pořídit jen lidé, kteří jsou schopni ho zvládnout a kteří na něj mají dost času. Pokud rotvajlera nezvládnete, může být nebezpečný a to při jeho tělesné stavbě může být opravdu zlé.

Osobní zkušenost s rotvajlerem mám takovou, že je to jeden z nejúžasnějších pejsků, pokud je vychováván milujícím pánem.

Rotvajler se dožívá věku 12 let.
Vzhled:
Rotvajler je středně velký až velký robustní pes, není těžkopádný, ani lehký, není vysokonohý, ani chrtovitý. Jeho souměrná postava je robustní a podsaditá, ukazuje na velkou sílu, obratnost a vytrvalost. Rotvajler je černý s červenohnědými jasnými skvrnami, který přes svoji celkovou mohutnost nepostrádá ušlechtilosti a je mimořádně vhodný jako společenský, služební a pracovní pes. Rotvajler je přátelský a klidný, v zásadě vlídný a miluje děti. Je velmi oddaný, poslušný, ovladatelný, rád pracuje. Jeho zjev prozrazuje rozhodnost, chování je sebejisté, nebojácné a pes je pevných nervů. Na své okolí reaguje s velkou pozorností. Hlavu má rotvajler středně dlouhou, mezi ušima širokou, profil je mírně klenutý, čenich je velice dobře vyvinutý, spíše kulatý. Pysky jsou černé a pevně přiléhající, dásně jsou také co možná nejtmavší. Oči rotvajlerů jsou středně velké, mandlového tvaru a temně hnědé barvy. Ušiska má středně velké, visící a trojúhelníkového tvaru. Ocas který není kupírován je nesen ve vodorovné poloze, v klidu je visící. Srst rotvajlerů je složená z krycí srsti a podsady. Krycí srst je středně dlouhá, hustá a přiléhající. Barva srsti je černá s dobře ohraničeným pálením, které je syté červenohnědé barvy na lících, tlamě, spodní straně krku, hrudi a končetinách, stejně jako nad očima a pod kořenem ocasu. ,

Váha rotvajlerů u psů zhruba 50 kg, u fen 42 kg. Výška v kohoutku 61 až 68 u psů a u fen 56 až 63 cm.
Potrava:
Samozřejmně že rádi papají masíčko, piškotky, konzervičky a granule. Není dobré jej překrmovat, neboť mají sklon k tloustnutí.

říše:     Animalia (Zvířata)
kmen: Chordata (Strunatci)
třída:    Mammalia (Savci)
řád:      Carnivora (Šelmy)
čeleď:  Canidae (Psovití)
druh:   (Rottweiler)